صفحه اصلی > پیام وزیر محترم بهداشت
.: پیام وزیر محترم بهداشت

 پیام وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اولین کنگره بین المللی و ششمین همایش کشوری « یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی »خداوند متعال را سپاس می گوییم که با همت همکاران عزیز و پرتلاش ، برگزاری « اولین کنگره بین المللی و ششمین همایش کشوری یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی » همزمان با عید سعید غدیر خم در شیراز ، با ریشه های غنی تاریخی ، فرهنگی و مذهبی فراهم شده است .

ما میراث دار آیینی هستیم که نخستین کلام وحی در آن « اقرا» بوده و فرهنگی چنان غنی داریم که کلام شاعر بزرگ پارسی گوی آن ، شعار جهانی آغاز هزاره سوم میلادی شده است .

کشوری که قرن های متمادی ، در عرصه دانش و حکمت پیشتاز بوده ، اینک نیز باید خود را به علم و اندیشه و امکانات روز جهان مجهز سازد. این راه ، عرصه سیمرغان بلند پروازی است که با خستگی و نا امیدی نا آشنایند ، کسب موفقیت های علمی و برداشتن گام هایی بلند در علوم گوناگون طی سال های اخیر ، نشان از این عزم و توان دارد.

برنامه توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در حوزه سلامت ، با توجه به سند چشم انداز 20 ساله کشور و فرمان مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در راستای استفاده حداکثری از توان متخصصان ایرانی و بهره گرفتن از تجربه های دیگران است . این مهم ، آن گاه اهمیتی دوچندان می یابد که در علوم پزشکی ، آموزش ، تاثیری عمیق و مستقیم بر کیفیت خدمات و شاخص های حوزه سلامت دارد.

« شناخت ابعاد و زمینه های توسعه ، جامع نگری و توجه به اثربخشی » لازمه تدوین برنامه های راهبردی بلند مدت است. در این فرآیند ، ضرورت همگامی با پیشرفت های جهانی ، در حوزه آموزش علوم پزشکی بر هیچ کس پوشیده نیست لازم است با تدبیر و متناسب با شرایط و اولویت های این حوزه در این مسیر گام برداشت.

در حال حاضر فعالیت های مناسبی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، به منظور بهره گیری از فناوری اطلاعات در ارتقاء آموزش و بهبود کیفیت فرآیندهای یاددهی – یادگیری گروه علوم پزشکی در حال اجراست .

به اشتراک گذاری دانش و تجربیات به دست آمده ، در اولین کنگره بین المللی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی و استفاده از دانش اساتید برجسته جهان ، به تقویت بدنه علمی کشور کمک شایانی می نماید.

در این خصوص لازم است به تولید محتوا و کیفیت ارائه آموزش های الکترونیکی بهینه سازی مدیریت آموزش ها با بهره گیری از نیروی متخصص و فناوری های مناسب توجه ویژه شود و گسترش فناوری های نوین آموزشی مانند شبیه سازی ها ، واقعیت های مجازی و مشابه آن مورد نظر قرار گیرد.

اینجانب ضمن تقدیر از فعالان این حوزه ، توصیه می کنم با انتقال تجربیات ، طرح نیازها و حل مشکلات فراروی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی در جهت تحقیق اهداف برنامه توسعه پنج ساله پنجم ، از هیچ کوششی در این مسیر دریغ نورزید.

امیدوارم با تدبیر ، همفکری و هم یاری متخصصان ، مدیران و سیاستگذاران این حوزه شاهد توسعه و پیشرفت روز افزون در « زمینه یادگیری الکتریکی در علوم پزشکی » باشیم.

دکتر حسن هاشمی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اول آبان ماه 92